FENER&BALAT-EYÜP SULTAN&PİERRE LOTİ TURUFener&Balat-Eyüp Sultan&Pierre Loti Tepesi

Balat İstanbul'un Fatih ilçesinde Haliç kıyısında Ayvansaray ile Fener arasında bir semttir. Balat adı, Rumca saray anlamına gelen palation kelimesinden gelmektedir, surlardaki Blaherna Sarayı'na yakınlığından ötürü semt bu adla tanınmıştır. Fener, bir yanında Cibali, diğer yanında Balat'ın bulunduğu semtin en önemli özelliği, Ortodoks mezhebinin merkezi konumundaki İstanbul Patrikhanesi'nin 1601 yılından bu yana burada Ayios Yeoryios Kilisesi'ne yerleşmiş olmasıdır. Bir çok medeniyeti iç içe görme fırsatı gezimizde. 

Cibali Kapısı

Gül Camii

Fener Rum Patrikhanesi

Aya Georgias Kilisesi

Özel Maraşlı Rum İlk Öğretim Okulu

Dimitri Kantemir Evi

Maria Muhliatissa Kilisesi

Kırmızı Mektep

Sveti Stefan Bulgar Kilisesi

Yanbolu Sinagogu

Ahrida Sinagogu

Surp Hreşdegabet Ermeni Kilisesi

Ferruh Kethüda Camii

Aya Dimitri Kilisesi

Hz. Cabir Camii

Blek Herna Kilisesi gezilecek yerlerimiz arasındadır. Çukur dizisinin çekildiği yerleri gezebilir, muhteşem efsane gazozlarını tadabilir, satın alabilirsiniz. 

Eyüp Sultan Camii, Külliye yapısı olarak inşa edilen camii, İstanbul’un Haliç kıyısının ucundaki Eyüp semtinde bulunmaktadır. İslamiyeti ilk kabul edenlerden ve Arapların İstanbul’u kuşatması sırasında şehit olan Hz. Eyyub El-Ensari’nin kabrinin bulunduğu yerdedir. Yapı cami, medrese, aşhane, hamam ve türbe gibi birimlerinin olduğu, büyük bir tarihi eserdir. Fatih Sultan Mehmed tarafından fethin hemen ardından inşa edilmiştir. Yapının cümle kapısı üzerinde yer alan kitabede 863 (1458-59) tarihi notu düşülmüştür.

Eyüp Sultan Türbesi, Kabrin bulunmasından sonra burada İstanbul’un ilk külliyesi yapılır ve kabir için bir de türbe inşa edilir. Daha sonra Eyüp Sultan Hazretleri’ne duyulan saygı nedeniyle tüm padişahların kılıç kuşanma törenleri Eyüp Sultan Türbesi’nde gerçekleştirilir.

Kısmet Kuyusu, Eyüp Sultan Türbesi'nde en ilginç bölümlerden biri, halk arasında Zemzem Kuyusu olarakta anılan bölümdür. Eyüp Sultan'ın sandukasının ayak ucunun sağ tarafında yer alır. Bu kuyu, türbeyi zemin suyunun tahribatından korumak amacıyla yapılmış ve kuyunun mermer bilezik taşı, türbe duvara özel olarak oulmak suretiyle yerleştirilmişti. 

Pierre Loti Tepesi, Eyüp Sultan'ın üst kısmında yer alıyor. İsteyenler teleferik kullanabilir, yürümek manzara fotoğrafı çekmek isteyenlerin tercihi olmalı. Tepe adını, 1876 yılında İstanbul'a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınan Fransız roman yazarı ve doğubilimci Julien Viaud'dan almıştır.  

BANKA HESAP NUMARALARIMIZ

 

BANKA ADI : YAPI KREDİ                                            

ŞUBE:ŞENESENEVLER ŞUBESİ (396)

İBAN : TR46 0006 7010 0000 0087 4881 29GEZİ FİYATI :  90₺ kişi başıArama Yap