Trabzon

Trabzon

Trabzon'da Gezmek

Kaynak: http://hepgezsem.com/

Trabzon da gezilecek yerler, yeşilin mavinin birbiriyle bütünleştiği yerdeyim bugün. Almışım elime kahvemi, gecenin siyahlığında, cırcır böceklerinin şarkılarıyla keyiflendikçe keyifleniyorum. Şu an nasıl da yapmak isterdim bunu. Trabzonlu olarak bir çok kez gittim memleketime. Yaz geldin mi özlüyorum, teselliyi İstanbul’un çıkışında Beykoz da, Sarıyer de arıyorum. Kısa bir süreliğine mutlu ediyor tabi doğa, ama akşam olunca yine aynı özlem. Herkesin kaçmak istediği bir yer benim memleketim diyorum, şimdilik rahat ???? Trabzon manzara şehri, keyif yapmak isteyenlerin gitmesi gereken bir yer, tarihi de oldun mu turların en başında geliyor. Sürmene’si, Manastırı, Köşkü, denizinin karasıyla Trabzon gezi notlarıma başlıyorum..

Sümela Manastırı

Daha önce ki yazılarımda bu muhteşem yerden bahsetmiştim. Ayrıntılarıyla okumak isterseniz aşağıda linkini vereceğim. Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375–395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios isimli iki rahip tarafından kurulduğu düşünülür, efsane olarak da anlatılır. Sümela, manastır işlevini 1923 yılına kadar sürdürdü.

Atatürk Köşkü

Gördüğüm en güzel köşklerden birisiydi. Her yerinde çiçekler açmış, huzur gibi.

Trabzon’a hakim Soğuksu sırtlarında, çam ormanları içinde yer alan bina, Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık olarak yaptırılmıştır. Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin etkilerini taşıyan binada büyük ve gösterişli Avrupa simgeleri kullanılmıştır. Köşkün dış cephesi taş işçiliği göstermekte olup, iç cephesi Bağdadî tekniğindedir. 

Ayasofya Müzesi

Geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneği olan yapı, kare-haç planlıdır ve yüksek bir merkezi kubbeye sahiptir. Nartex denilen giriş holüne sahip olan bina üç neflidir. Neflerden ortadaki beş köşeli, yanlardakiler ise yuvarlak bir apsisle son bulmaktadır. Nartex’in üzerinde şapel vardır. Yapının kuzey, batı ve güneyinde üç revaklı giriş bulunmaktadır.

Trabzon Kalesi

Trabzon il merkezinde Ortahisar mevkiinde bulunmaktadır.Trabzon Kalesinin günümüze kadar korunarak gelmiş olan surları şehrin eski yapılarını oluşturur. Bugünkü surların en eski bölümü MÖ 4. yüzyıl Roma Dönemi’ne tarihlenmektedir. Bu yüzyılda şehri gören Ksenephon surların varlığından söz etmektedir.

Uzungöl

Yediden yetmişe herkesin dilinde olan yerden kısaca bahsedelim. Uuznca bir göl, yeşilimtrak rengini almış. Girişte bisiklet kiralayan yerler var, sağ tarafta alışveriş yapabileceğiniz küçük çaplı mekanlarla dolu. Gölün etrafı parkur. Karşısında bolca restoran ve oteller var. Bisikletle ilerlemek en mantıklısı, göl ve yürüyüş alanları oldukça büyük. İlerledikçe ahşap konaklar, evler var. Geçiş köprüsü bulunuyor. Bol bol fotoğraf çekip gölün tadını çıkarıyoruz. Etrafında çeşitli ağaçlar, güzel yollar geziyi kolaylaştırıyor. Biraz tuzlu cafeleri, oteller zaten uçmuş.
Arama Yap