Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale travertenler, Ülkemizde ünlü olan başlıca Türkiye’nin gezilecek yerleri arasında başlarda gelir bunu biliyoruz. Pamuk diyarının bizlere anlatacak çok şeyleri var .Denizli’mizin göz bebeği olan traverten, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde kendine yer bulmuştur. Bu güzel mirasın bozulmaması için gerçektem çok iyi korunması şart. Geçtiğimiz yıllarda travertenlerin kararmaya başladığı haberlerini dehşetle izledim. Ben ikinci gittiğimde de temizlik çalışmaları yapılıyordu. Ciddi tedbirler alınarak bu kararmaların önüne geçildi.

Kaynak: HEPGEZSEM

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur

Muhteşem görüntü çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonuncunda oluşmuştur. Pamukkale bölgesinde yaklaşık 17 adet sıcak su kaynağı bulunuyor ve bu kaynakların sıcaklıkları 35-100 derece arasında değişiyor. Bu termal su kaynağından çıktıktan hemen sonra travertenlerin en başına geliyor ve bu travertenlerin katlarında çökelmeye başlıyor. Kaynaktan çıkarken suyun derecesi 35 oluyor. Bu su içerisinde çok miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunuyor. Kaynaktan çıktıktan sonra oksijen ile temas edince Karbondioksit ve Karbon Monoksit uçuyor. Geriye de Kalsiyum Karbonat kalıp çökelmeye başlıyor. Bu oluşum ilk olarak jelden oluşur zaman geçtikçe de sertleşir ve kaya formuna giriyor.

Travertenlere gitmek için en uygun zaman ne zamandır?

Suyu her zaman sıcak oluyor ve yerde öyle. Ben kışında gittim yazında. Kışın sıcak sudan çıkınca çok fazla üşüyorsunuz, birde kayıp düşmek gibi bir olasılık söz konusu. Yerler oldukça kaygan çünkü. Yazın ilk başlarında en güzeli fazla sıcak olmuyor ne üşüyorsunuz nede terliyor. Nisan Mayıs gibi giderseniz en uygun zaman olduğunu göreceksiniz. İstediğiniz gibi yüzmeniz de olası.

Başka Nereleri Gezebilirim

Pamukkale’ye gelmişken sadece pamuk diyarını görüp kaçmak olmaz.

Pamukkale de Gezilecek Yerler

Pamukkale’ye yakın diğer güzellik abidesi Arapapıştı Kanyonu hakkında bilgi almak için yazıma bakabilirsiniz..

Hierapolis Antik Kenti

Travertenlerle aynı ören yerinde bulunduğu için şanslıyız aslına bakarsanız. Çok zaman kaybetmeden bu iki güzel yeri gezebiliyoruz. İlk olarak buradan başlamak daha mantıklı. Bu kentimiz M.Ö.2. yüzyıl zamanında Bergama Kralı tarafından kurulmuş. Kutsal Kent olarak de bilinen Hierapolis Antik Kenti içinde çok fazla dini yapılar yer alıyor. 
Arama Yap