Güzel İzmir

Güzel İzmir

İzmir İzmir,
İzmir dediğin nedir ki?
Önden Kordon, yandan Kadifekale,
Üstten Hilton, alttan Roma tüneli.

Çeyiz sandığım Kemeraltı,
Bayramda süslenir kızları
Saat kulesi randevu vaktidir,
Asansör kulesi şarkılarımın sultanı.. diyerek gidiyor Yaşar Aksoy'un şiiri. Anlatmak istediklerime güzel değinmiş.

Kaynak: HEPGEZSEM

Saat Kulesi

Şiir de en önemli amacına değinmiş aslında. İzmirlilerin buluşma noktası haline gelen saat kulesinin mazisi derin. Konak Meydanı’nda yer alan ve İzmir’in sembolü olan Saat Kulesi Osmanlı Padişahı Sultan 2.Abdülhamit’in tahta çıkışının 25.yılını kutlamak amacıyla 1901 yılında; İzmir Valisi Kıbrıslı Kamil Paşa, Bahriye Mirlivası Said Paşa ve Belediye Reisi Eşref Paşa’dan oluşan komisyon tarafından yaptırılmıştır. 

Arkeoloji Müzesi

İzmir merkez ve ilçe sınırları içerisindeki arkeolojik izler erken prehistorik dönemlere kadar indirilebilir. Ancak kentin iskân tarihi son yıllardaki kazılarla Geç Neolitik Dönem’e  (MÖ.6500-5500) kadar inmektedir. Son yıllarda hız kazanan Batı Anadolu Prehistoryası araştırmaları açısından önemli bir ayağını oluşturan Yeşilova ve Ulucak Höyük İzmir’in bilinen en erken iskân alanları konumundadır.

Konak Yalı Cami

Bence İzmir’in en önemli sembolünü oluşturuyor. Şehrin en güzel ve en işlek meydanında yer alan Yalı Cami, şirin görüntüsü, canlı renkleri ile bizleri gezmeye teşvik ediyor. Çinileri ve sekizgen planıyla dikkatleri çeken, İzmir’in en zarif camilerinden Yalı (Konak) Camii, Mehmet Paşa kızı Ayşe Hanım tarafından 1755 yılında yaptırılmış, I.Dünya Savaşı’nda onarılmıştır.

Atatürk Müzesi

17 Şubat 1923’te İzmir İktisat Kongresi toplandığında Atatürk şahsi çalışmalarını burada yürütmüştür. Kongre bitiminde karargâh bu binadan taşınmış ve hazine binayı Naim Bey’e otel olarak kullanmak üzere kiralamıştır.  16 Haziran 1926’da İzmir’e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas’ta kalmıştır.Arama Yap